torebki kazar,

Jak zmieniała się damska torebka?

Mężczyźni są pod wrażeniem pojemności i przydatności damskich torebek. Kobiety potrafią w kilka sekund znaleźć każdy schowany w niej przedmiot. Najczęściej przechowuje się w nich rzeczy takie jak: portfel, telefon, dokumenty czy kosmetyki. Jak wygląda historia tej części garderoby?

 

Ochrona pieniędzy

Ludzie od zawsze szukali sposobu na bezpieczne przechowywanie cennych przedmiotów. Najlepiej je było od wieków nosić przy sobie. To właśnie takie podejście przyczyniło się do powstania pierwowzoru torebki – sakiewki. Używali jej przede wszystkim mężczyźni, którzy mocowali ją do swojego paska. Podobnie jak współczesna torebka, sakwa służyła do przechowywania kosztowności oraz pieniędzy. Był to najpopularniejszy sposób na ochronę dobytku średniowieczu. Sytuacja zaczęła zmieniać się pod koniec XVII wieku. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze spodnie z kieszeniami będącymi ich stałą częścią. Wraz ze zmianą mody kieszenie zaczęły zanikać. Ludzie preferowali odzież przylegającą do ciała, co oznaczało konieczność posiadania dodatkowych akcesoriów. W tym momencie zaczęły się pojawiać pierwsze torebki. Przypominały one modele znane współcześnie.

 

Wybuch modytorebki kazar,

Na początku XIX wieku torby stały się jeszcze bardziej popularne. Sięgały po nie kobiety, które wybierały najczęściej duże modele na sznurkach lub łańcuszkach. Torebki stawały się powoli obowiązkowym dodatkiem do każdego rodzaju stroju. W XX wieku nastąpił rozkwit mody i trendy zmieniały się co kilka lat. Torebka stała się elementem popkultury i była chętnie noszona przez gwiazdy filmowe i piosenkarki. Mężczyźni przestali ich praktycznie używać, zamieniając je na walizki. Na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej marek oraz projektantów. To właśnie w tym czasie powstawały pierwsze luksusowe modele, praktycznie niedostępne dla zwyczajnych kobiet.

 

Niepodważalny wkład

Damska torebka zmieniła historię mody. Od wieków jest ona nieodłącznym elementem ubioru kobiet i pełni ważną rolę w ich życiu. Obecnie na rynku działa wielu producentów i projektantów. Modne torebki potrafią kosztować nawet kilkaset złotych. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ich przygotowywania w dalszym ciągu jest skóra naturalna. Jest ona bardzo wytrzymała i odporna na zabrudzenia. Obecnie trendy zmieniają się tak szybko, że trudno wskazać najciekawsze fasony czy popularne rozmiary. Torebka zmienia się razem z kulturą i historią ludzkości. Można założyć, że w dalszym ciągu będzie ona podlegała tym procesom. Nie ulega wątpliwości, że kobiety nie potrafią bez nich żyć.