clean_laptop-1075x605

Jak zadbać o naszego laptopa?

Obecnie ceny sprzętu spadają i przyzwoitego netbooka możemy kupić już za nawet mniej niż 2 tysiące złotych. Mimo wszystko zakup ten nie należy do najtańszych i jest to dosyć poważna inwestycja, która ma nam służyć kilka najbliższych lat.

Jeśli sami nie potrafimy…

Oczywiście w razie jakiejkolwiek awarii, możemy skorzystać z usług serwisu laptopów, który chętnie nam pomoże. Doświadczeni informatycy zajmą się naszym komputerem, naprawią go, przeinstalują system, jeśli okaże się to konieczne, a także doradza nam, jak na przyszłość powinniśmy dbać o nasz sprzęt.

I o to właśnie chodzi. Pracownicy serwisu laptopów zawsze nas przyjmą z otwartymi rękami, w końcu każda nasza wizyta tam uszczupla nasz portfel. Czy jest to faktycznie takie konieczne? Wystarczy podstawowa wiedza, by móc zadbać o swój komputer na poziomie zadowalającym.

health-e-b9dde5d9708d164aabf8828

Istotne podstawy

Zacznijmy od takich bardzo podstawowych rzeczy, jak wyłączanie laptopa za każdym razem, gdy kończymy pracę. I nie chodzi tu o zamykanie go, tylko o faktyczne wyłączenie. Dzięki temu sprzęt ma szansę odpocząć po pracy i ostygnąć. Nie powinniśmy też przy nim jeść i pić, by nie nakruszyć na klawiaturę lub, co gorsza, jej nie zalać. Warto też na bieżąco monitorować stan baterii, by nie zajeżdżać jej do końca, ani nie trzymać non stop na kablu, co zdecydowanie nie wpłynie dobrze na jej kondycję.

Bardzo ważna dla naszego laptopa jest też sztuka przenoszenia go. Nigdy nie przenośmy włączonego laptopa. Powinien być zawsze wyłączony, a przynajmniej w trybie uśpienia, gdyż w razie wypadku istnieje większa szansa, że mimo wszystko sprzęt się włączy i będzie działał. Przed przeniesieniem należy dokładnie zamknąć klapę, by w razie uderzenie, nie uszkodziła się matryca. Świadomy właściciel laptopa wie również, że należy przenosić go za pomocą obu rąk, a nie trzymając za róg czy też za klapę matrycy.

Powinniśmy również regularnie czyścić nasz komputer za pomocą sprężonego powietrza. Używajmy go do pozbycia się paproszków z klawiatury i układu chłodzenia. Do monitora przyda nam się delikatna ściereczka, specjalna do monitorów LCD.

Jest to tylko kilka prostych rzeczy, które możemy zrobić, a które z całą pewnością pozwolą nam zaoszczędzić trochę pieniędzy na częstych wizytach w serwisie.