Kiev, Ukraine - October 17, 2012 - A logotype collection of well-known social media brand's printed on paper. Include Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Vimeo, Flickr, Myspace, Tumblr, Livejournal, Foursquare and more other logos.

Jaka jest rola portali społecznościowych w naszym życiu?

Przede wszystkim media i portale społecznościowe są wytworem XXI wieku. Gdyby ktoś w latach 90 ubiegłego wieku powiedział nam, że nie będziemy musieli wychodzić z domu, by prowadzić życie towarzyskie, pewnie byśmy mu nie uwierzyli. Jasne portale typu Facebook, są świetnym miejscem dla kontaktowania się ze znajomymi, śledzenia ich poczynań i komentowania ich. Nieustanny rozwój tych stron sprawia, że coraz lepiej odpowiadają naszym potrzebom, ale także sprawiają, że dzięki ich funkcjonalności faktycznie nie musimy wychodzić z domu, by się zobaczyć ze znajomymi.

Nowa norma

Trochę to przerażające, jak bardzo wirtualne życie prowadzimy w dzisiejszych czasach. Obserwując niektóre z profili na Facebooku, Instagramie czy innych tego typu portalach, w oczy rzuca się od razu walka o ilość like’ów pod zamieszczanymi materiałami, liczbę znajomych, czy obserwujących profil osób. W ten sposób kreowane są społecznościowe gwiazdki, które karmią swoich fanów codziennymi relacjami. Zamieszczane przez nie zdjęcia i filmiki pokazują wszystko w wyidealizowany sposób, a większość osób, zwłaszcza w wieku nastoletnim, wręcz błaga o więcej. Dziwne, że zwyczajne osoby wrzucające to samo, nie spotykają się w sieci z takim entuzjazmem. No cóż, nie wyglądasz idealnie, nie możesz zostać gwiazdą Instagrama.

To właśnie nastolatkowie są najbardziej podatni na tego typu przekazy. Przez to wymyślają coraz to nowe sieciowe wyzwania, które w większości są niebezpieczne. Ślepo dążą do tego, by wyglądać, jak ich idole, często tracąc przy tym nie tylko pieniądze rodziców, ale i własne zdrowie. Czy te kilka kliknięć pod zdjęciem jest tego warte?

Zastanawiające jest to, jak bardzo przyzwyczailiśmy się do ciągłego śledzenia mediów społecznościowych i zamieszczania tam różnych rzeczy. Co by było, gdyby po prostu któregoś dnia znikły z naszego życia? Czy potrafilibyśmy się otrząsnąć z tego szoku? Powrót do rzeczywistości z pewnością dla wielu byłby bardzo bolesnym przeżyciem. Okazałoby się pewnie, że sieciowe znajomości i ogromna liczba kontaktów, nie mają w ogóle przełożenia na życie w „realu”.