nitkowanie

Nitkowanie zębów i mycie zębów

Ludzie mają różnego rodzaju wymówki, by nie nitkować zębów. Ale lekarze mówią, że są proste sposoby, aby skutecznie nitkować zęby. Dentysta mówi, że jeśli chodzi o zdrowie, nitkowanie zębów jest ważniejsze niż szczotkowanie. Więc dlaczego szukamy powodów, aby tego nie robić? Dentyści mówią, że mają proste odpowiedzi dla wszystkich naszych wymówek. Usprawiedliwienie nr 1: Żywność nie utknie w moich zębach. Stomatolog mówi jednak, że jeśli nie użyjesz nici, nie usuniesz jedzenia z zębów. Robisz to, aby pozbyć się płytki bakteryjnej, która znajduje się między zębami oraz wzdłuż linii dziąseł. W ten sposób codziennie zapobiegasz chorobom dziąseł i utracie zębów. Każdy może pozbyć się płytki nazębnej, dzięki usuwaniu samodzielnie nici dentystycznej lub głębokiemu oczyszczeniu w gabinecie stomatologicznym.

Dlaczego warto nitkować zęby?

Usprawiedliwienie nr 2: Nie wiem, jak używasz nici dentystycznych. Dentysta mówi, że nitkowanie zębów jest najtrudniejsza aktywność, jaka istnieje w pielęgnacji osobistej. Jednak jest to jak najbardziej wykonalne. Użyj 18-calowych nici. Owiń je wokół środkowego palca jednej ręki, resztę wokół środkowego palca drugiej ręki. Chwyć mocno nić między kciukiem i palcem wskazującym i skorzystaj z ruchu izopropylowego w czasie kierowania niciami między zębami. Gdy nić osiąga linię dziąseł, tworzy literę C do naśladowania kształtu zęba.

dentystaTrzymając nić mocno między zębami, przenieś ją delikatnie w górę i w dół. Powtórz z innym zębem, a następnie powtórz cały proces zresztą zębów. Użyj świeżych odcinków nici, gdy przechodzisz do kolejnych zębów. Nie zapomnij o tylnej części ostatnich zębów trzonowych. Dentysta mówi, że jak dotąd, najczęściej choroby dziąseł i próchnica dotyczy tylnych zębów. Usprawiedliwienie nr 3: Nie mam skoordynowanych ruchów podczas używania nici. Stomatolog twierdzi, że jeśli masz problemy z dotarciem z tyłem jamy ustnej, należy zwrócić się do dentysty, by wskazał nam jak korzystać z jednym z tych narzędzi.

Porady stomatologów

Plastikowe, jednorazowe nici, w kształcie litery Y, które pozwalają na dodatkowy zasięg. Do mycia zębów wykorzystuj też małe, okrągłe szczotki, spiczaste, gumowe końcówki, drewniane lub plastikowe specjalne urządzenia (tzw. międzyzębowe do czyszczenia). Dziecko będzie Twojej pozybciej nitkować zęby, by wyrobić dobre nawyki higieny jamy ustnej. Ludzie używają również innych usprawiedliwień: nie mam czasu by nitkować zęby, moje dziąsła krwawią, gdy nitkuję zęby, jestem w cimocy w nitkowaniu zębów, dopóki nie ukończy około 11 lat. Dzieci powinny rozpocząć jak najsąży, moje zęby znajdują się zbyt blisko. Pamiętajmy jednak, że wszystkie te twiedzenia można łatwo obalić.