wybielanie

Profesjonalne metody wybielania zębów

Istnieje kilka metod wybielania zębów, zabieg ten możemy wykonać w domowym zaciszu, za pomocą ogólnie dostępnych środków stomatologicznych lub przy pomocy specjalisty, w gabinecie. Zabiegi wykonywane przez profesjonalistów są droższe od pozostałych metod, jednak tylko wtedy mamy gwarancję ich prawidłowego i bezpiecznego dla zdrowia wykonania. Stomatolog wykonujący zabieg przede wszystkim pomoże wybrać optymalną dla stanu uzębienia i zasobności portfela metodę wybielania oraz zadba o to, aby zabieg ten został wykonany prawidłowo. Mówiąc o profesjonalnym wybielaniu, możemy wymienić kilka różnych metod, takich jak metoda laserowa, naświetlanie, maskowanie oraz metodę nakładek.

Skuteczne wybielanie zębów

Metoda laserowa polega na wybieleniu szkliwa zębów przy użyciu wiązki lasera, polega ona na nałożeniu na zęby substancji wybielającej, przy wcześniejszym zabezpieczeniu dziąseł oraz naświetleniu specjalną lampą. Efekty wybielania zębów są widoczne już po jednym zabiegu, a stomatolog zdecyduje, ile zabiegów jest koniecznych do uzyskania satysfakcjonującego odcieniu bieli.

Metoda naświetlania jest bardzo zbliżona do metody laserowej, tutaj również należy zabezpieczyć dziąsła i nałożyć preparat wybielający na szkliwo, tyle że naświetlenie odbywa się za pomocą lampy polimeryzacyjnej, która przyspiesza działanie preparatu. Sam zabieg jest bezbolesny, jednak zęby po zabiegu mogą być nadwrażliwe przez kolejne dwa do trzech dni.

Długotrwały efekt?

wybielanie zębówKolejną z metod, jaką może nam zaproponować w swoim gabinecie stomatolog, jest wybielanie metodą maskowania. Maskowanie polega na przyklejeniu do przedniej warstwy zębów licówek, które mogą być wykonane np. z porcelany lub żywicy kompozytowej. Licówki są dopasowywane do kształtu zębów oraz dokładnie formowane, a następnie utwardzane przy użyciu lamp, zabieg kończy wygładzanie i polerowanie licówek. Metodę maskowania poleca się w przypadku zębów poszarzałych oraz dotkniętych fluorozą, gdyż gwarantuje ona całkowite i równomierne ich wybielenie.

Wizyta w gabinecie dentystycznym

Ostatnią z profesjonalnych metod wybielania jest metoda nakładek, polega ona na wykonaniu w gabinecie protetycznym dokładnie dopasowanych nakładek na bazie wykonanego wcześniej odlewu, wypełnionych substancją wybielającą. Lekarz na podstawie oględzin stanu uzębienia dobierze optymalną substancję wybielającą. Nakładek używa się w domu, można dwa razy dziennie, nosząc je przez dwie godziny lub raz w ciągu dnia przez cztery godziny, efekt wybielania są widoczne po mniej więcej czterech tygodniach stosowania nakładek.