prawnik

Wskazówki dla przedsiębiorców

Adwokat radzi, aby przedsiębiorcy w pierwszej kolejności zwrócili uwagę na to, czy ich wszystkie umowy i porozumienia wyglądają w porządku. Po drugie powinni zwrócić uwagę na to, czy ich firma ma na pewno odpowiednią formę prawną. Kolejną ważną sprawą jest sprawdzenie, czy mają należności sporne. Kiedy interesy idą dobrze, często mamy mało czasu, aby skupić się na niezapłaconych rachunków. Ale kiedy interesy trochę spowolnią, masz czas na to, aby skupić się trochę na rachunkach. Radca prawny radzi, by sporządzić plan płatności, który pozwoli uporządkować w dużym stopniu należności sporne. Warto też odpowiednio wcześniej zidentyfikować długi, nim dotrą one do komornika. Najpierw spróbuj wykonać prywatny telefon.

Rozmowa z prawnikiem

adwokatPodczas rozmów z dłużnikami bądź uprzejmy i konstruktywny. Jeśli się to nie powiedzie, zrób następny krok i spróbuj skierować sprawę do komornika, po konsultacji ze swoim adwokatem. Prawnik zwraca uwagę na to, że niektóre wierzytelności wymagają rzeczywistych pozwów. Śmiało negocjuj z prawnikiem, być może weźmie za swoją pracę 30%. Rozumiem, że praca może być czasochłonna dla prawnika, ale jednocześnie pamiętaj, że nie będziesz chronił skutecznie swoich interesów, to prawnik to na pewno nie będzie dobrze bronił Twoich interesów. Zastanów się następnie, czy masz sporne zobowiązania. Odwrotna sytuacja występuje, gdy to Ty masz jakieś długi. Jeśli wiesz, ze Twoi wierzyciele znajdują się w trudnej sytuacji, możesz do sam zadzwonić i zaproponować umowę korzystną dla obu stron. Pamiętaj bowiem, że gdy sami zwrócą się do swojego prawnika, możesz mieć jeszcze większe długi. Adwokat przypomina, byś sprawdził, czy jesteś na pewno odpowiednio ubezpieczony. To najlepszy czas, aby dowiedzieć się, zanim pojawi się pozwany.

Jak działa adwokat?

Pamiętaj, że takie ubezpieczenie jest korzystne dla Ciebie z dwóch powodów – przede wszystkim zapewni pokrycie Twoich zobowiązań. Po drugie, zapewnia Ci bezpłatną ochronę prawną dla określonych roszczeń. Przejrzyj więc swoją umowę z brokerem. Zwróć uwagę przede wszystkim na trzy następujące sprawy: rodzaj ubezpieczenia, zakres wyłączeń i ograniczenia politycznych. Upewnij się, że limity są na tyle wysokie, aby skutecznie Cię chronić. Sprawdź też, czy zapisy w umowie chronią Twoich pracowników. Wreszcie upewnij się, że masz odpowiednie ubezpieczenie odszkodowawcze. Radca prawny zwraca również uwagę na to, byś kontrolował czy działalność Twojej firmy jest zgodna z obowiązującym prawem pracy. Zastanów się, czy prawnik odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego radcy prawnego, byś może nadszedł czas, aby go jednak zmienić.