61593808

Czego nie pić w upalne dni?

Biorąc pod uwagę panującą ostatnio falę upałów, każdy z nas dąży do tego, by się ochłodzić. Robimy to na różne sposoby – jedni z nas otaczają się stadem wiatraków, inni jedzą lody na potęgę, a jeszcze inni piją mnóstwo napojów z lodem. No właśnie, napoje. Wiadomo, że w czasie upałów nadmiernie się pocimy, przez co nasz organizm pozbywa się wody. Nie wolno dopuścić do stanu odwodnienia, zatem logiczne jest, że trzeba dużo pić. Tylko co pić, żeby sobie nie zaszkodzić? Z całą pewnością nie powinniśmy pić wymienionych poniżej napojów.

nuwktkpturbxy85nzkwzti5otm2ndu2ogywmmm0mdc4otblndlhzju5oc5qcgetlqmak80d580cmzmfzqmuzqg8lqfzmi9wdwxzy21zl01eqv8vmjmzn2m5zmq2yjkzmwvlnmnimgqym2rjymeynthhowqucg5namia

  • Herbata – każdy z nas słyszał kiedyś powiedzenie, że herbata jest najlepsza na upały. Mija się ono z prawdą i to bardzo, gdyż efekty są zupełnie odwrotne, niż te oczekiwane. Wszystko dzieje się za sprawą receptora TRPV1, który znajduje się m.in. na języku i aktywuje nerwy, które w mózgu wywołują wrażenie pieczenia, przez co zaczynamy się pocić, by się schłodzić. Właśnie pijąc gorącą herbatę, aktywujemy te receptory.
  • Kawa – wszyscy wiedzą, że napoje z kofeiną powodują odwodnienie organizmu. Kawa znana jest ze swoich moczopędnych właściwości, dlatego nie powinno się pić jej w zbyt dużych ilościach w upalne dni. Chyba, że chcemy sobie zaszkodzić. W czasie upałów, picie dużej ilości kawy, może zaburzyć gospodarkę elektrolitową i spowodować wypłukanie składników mineralnych z organizmu, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia udaru lub zawału.
  • Napoje alkoholowe – zimne piwo lub drink z dużą ilością kostek lodu brzmią kusząco, zwłaszcza, gdy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie. Zwłaszcza wieczorami ciężko jest oprzeć się pokusie wypicia czegoś zimnego, z procentami. Mimo wszystko, nie jest to dobry pomysł w upalne dni. Wypicie alkoholu sprawia, że stajemy się jeszcze bardziej podatni na udar cieplny. Spowodowane jest to tym, że podobnie jak kofeina, alkohol działa moczopędnie, zatem spożywanie go zwiększa ryzyko odwodnienia. Jeśli już naprawdę nie możemy oprzeć się pokusie wypicia zimnego drinka, najlepiej popić go dużą ilością wody mineralnej.
  • Napoje gazowane – one mają ogólnie zły wpływ na nasz organizm, nie tylko w czasie upałów. Mogą być przyczyną chorób krążenia, wzrostu wagi, a nawet cukrzycy. Ponadto, one również zwiększają ryzyko odwodnienia.

Jak widać, nadmierne picie wyżej wymienionych napojów, może być brzemienne w skutkach. Najlepiej i najzdrowiej jest sięgnąć po schłodzoną wodę mineralną. Przyniesie nam ona przyjemne uczucie orzeźwienia, a przy okazji uzupełni poziom elektrolitów i minerałów.