papieros elektroniczny

Skutki palenia elektronicznych papierosów

Elektroniczne papierosy (e-papierosy) są urządzeniami na baterie, tak zaprojektowane, by para zawierała nikotynę i inne substancje chemiczne. Następnie wdychane są jako opary. Produkty te często wyglądają jak papierosy, cygara, fajki, długopisy. E-papierosy mogą zawierać składniki, które są uważane za toksyczne dla ludzi. Niestety do tej pory nie zostały przeprowadzające wystarczające badania, które odpowiadałyby na następujące pytania: czy e-papieros jest bezpieczny? Które e-papierosy zawierają substancje chemiczne? Jak dużo nikotyny jest wdychane? Nikotyna jest substancją silnie uzależniającą. Dodatkowo produkty te mogą być atrakcyjne dla dzieci. Korzystanie z e-papierosów może doprowadzić dzieci do spróbowania innych produktów tytoniowych konwencjonalnych, w tym papierosów, które są przyczyną znanych chorób i mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci. E-papierosom towarzyszy zbyt wiele niewiadomych, w tym nieznane są skutki zdrowotne długotrwałego stosowania. Obecnie nie istnieją e-papierosy zatwierdzone przez FDA do stosowania terapeutycznego, dlatego nie są zalecane jako środek medyczny. Dla palaczy, którzy chcą rzucić papierosy, FDA proponuje inne produkty, które okazały się bezpieczne i skuteczne: guma nikotynowa, nikotynowe plasterki na skórę, pastylki nikotynowe, nikotynowe doustne produkty wziewne, nikotynowy aerozol donosowy, zyban i chantix.

Zasilanie e-papierosa

e-palaczeE-papierosy są smukłymi urządzeniami zasilane bateriami, które wyparowują ciecz nikotynową, naśladując konwencjonalne palenie. Korzystanie z e-papierosa może dać podobny efekt co palenie papierosów. Nikotyna znajduje się w parze, a nie w dymie tytoniowym, jak w klasycznych papierosach tytoniowych. Gdy użytkownik zaciąga się ustnikiem e-papierosa, uruchamia urządzenie, a następnie odparowuje się trochę cieczy z nikotyną, która znajduje się w insercji pojemnika. E-papierosy mogą być w najróżniejszych kształtach i rozmiarach, a niektóre z wyglądu bardzo przypominają zwykłe papierosy. W tej chwili jest około 500 marek e-papierosów i ponad 7000 smaków na rynku i działają w różny sposób, dostarczając różne ilości nikotyny, toksyn i substancji rakotwórczych.

Potencjał elektronicznego palenia

Jak niebezpieczny jest e-papieros? Właściwie ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie mamy wystarczającej ilości danych na ten temat. Stowarzyszenia Medyczne stwierdzają, że skutki zdrowotne e-papierosów nie zostały dobrze zbadane i potencjalne szkody poniesione przez długotrwałe stosowanie tych urządzeń pozostają zupełnie nieznane. Opierając się na nauce do tej pory, narażenie krótkotrwałe na e-papierosy nie wydaje się prowadzić do poważnych i bezpośrednich skutków dla zdrowia.